Anasayfa Basında Oltu Zümrüt İletişim
 
       
   
Fırsat Ürünleri İndirimdeki Ürünler Yeni Eklenenler
 
Untitled Document
Oltu Zümrüt'ü | Türk Zümrüt'ü | Zümrüt Opal 
   

     Erzurum'un Oltu ve Şenkaya yöresinde 32 çeşit opal çıkar. Bunlardan manzara opal ve zümrüt yeşili opal dünyada sadece bu bölgede çıkar. Çıkan bu taşlar Oltu ve Erzurum bölgesinde işlenir. Şeffaf olanlar zümrüt değerindedir. Yöresel bir ürün olduğundan ayrıca geçmişte Şenkaya'nın Zümrüt köyünden çıkarılıp Osmanlı zümrüdü olarak bilindiğinden bizlerde adını Oltu zümrüdü olarak sunduk. Silis grubu 6 sertliğinde bir taştır. Şeffafları değerli olup altın ve gümüş üzerine yada sade takı olarak kullanılmaktadır.

  • Kızgınlığı yok eder.
  • Kişisel bağımsızlık ve özgürlüğünüzü bulmanıza yardım eder ve sizi bu yönde yüreklendirir.
  • Kişiye, kendini ifade edebilmesi için gereksinim duyduğu içsel gücü ve yürekliliği sağlar.
  • Kişiyi, kendi özgürlüğünü kısıtlayan, kendi yanlış inançlarından kurtarır.
  • Özgürlük ve bağımsızlık taşıdır.
     Dünyanın en güzel yeşil taşı Oltu da Dünyanın belli başlı birkaç ülkesinde bulunan opal yataklarından biride (yeşil opal) Oltu ve Şenkaya ilçelerinde bulundu. Uzun yıllar saha ve taş üzerinde araştırma yapan Dr. İbrahim Ekinci ve Karadeniz Teknik Üniversitesi(KTÜ) Araştırma görevlilerinden Mithat Vicil başkanlığında yapılan araştırma sonucu Oltu ve Şenkaya yöresinde 31 çeşidi olan geniş yayılım ve rezervli opal yatağına rastlandı. Dünyada Avustralya, Amerika, Meksika, Brezilya, Peru gibi sadece 13 ülkede bulunabilen opalin 99 çeşidinin olduğu ve bunun 32 çeşidinin Oltu ve Şenkaya yöresinde bulunmasının önemine işaret edildi.

     Dünyada bulunmayan 3 çeşit değerli opal keşfedilmiştir. Bunlardan en önemlisi şeffaf yeşil olan ‘Zümrüt Opali’dir. Biz şimdilik buna ‘Oltu Zümrüt’ü demekteyiz. Taşımız dünyada tanındıkça Turkuaz taşı gibi ‘Türk Zümrüt’ü diye anılacağı iddiasındayız. Ayrıca 2004 yılı basında İzmir’de düzenlenen 5. Endüstriyel Hammaddeler Sempozyumunda bu cevherin detaylı tanıtımı yapılarak konunun önemi vurgulanmıştır. Oltu ve Şenkaya dağlarında çıkan bu değerli opaller, Oltu’da 3 yıldır işlenmektedir. Yeşil ve mavinin birçok tonunda yüzük, kolye, küpe, broş gibi çeşitli takılara dönüştürülüp Oltu, Erzurum ve Tüm Türkiye’nin takı mağazalarına sunulmaktadır.   

 
Rakipdesign Project